پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
وزارت کشور منعی برای صدور مجوز انجمن‌های تخصصی ندارد
وزارت کشور منعی برای صدور مجوز انجمن‌های تخصصی ندارد

نماینده مردم اراک وکمیجان در مجلس گفت: وزارت کشور منعی برای صدور مجوز فعالیت انجمن‌های صنفی و تخصصی ندارد و می‌تواند براساس قوانین قبلی مجوز فعالیت انجمن‌های تخصصی صنفی را صادر کند.

محمد حسن آصفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه انجمن‌های صنفی و تخصصی اکنون برای دریافت مجوز از وزارت کشور منعی ندارند، اظهار داشت: اینکه اکنون شاهد آن هستیم که وزارت کشور برای صدور مجوز فعالیت به انجمن‌های تخصصی صنفی تعلل کرده و به متقاضیان مجوز نمی‌دهد جای سوال دارد چرا که این وزارتخانه اکنون منعی برای صادر کردن مجوز برای متقاضیان در این حوزه ندارد.

وی با اشاره به اینکه مسئله صدور مجوز فعالیت انجمن‌های صنفی تخصصی در گذشته با ایراداتی از سوی شورای نگهبان روبه رو شده بود، افزود: موضوع مجوز انجمن های صنفی از مجلس قبل باقی مانده بود و قرار بود ایراداتی که شورای نگهبان به این قانون گرفته بود را برطرف کند اما این اتفاق رخ نداد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به ایرادات شورای نگهبان به این قانون اشاره کرد و گفت: دولت قبل، صدور مجوز انجمن‌های تخصصی را در قالب احزاب مورد توجه قرار داده بود و خواهان آن بود که صرفا وزارت کشور مجوز فعالیت این تشکل‌ها و انجمن‌ها را صادر کند.

آصفری ادامه داد: انجمن‌های تخصصی مشمول قوانین احزاب نمی شوند و باید صدور مجوزهای مرتبط برعهده مجموعه‌های تخصصی مانند وزارت صمت باشد.

وی توضیح داد: احزاب برای دریافت مجوز فعالیت خود باید به کمیسیون ماده 10 احزاب مراجعه کنند و نباید انجمن های تخصصی  را در این فرایند به چالش کشید. انجمن‌های تخصصی مجموعه‌هایی غیرسیاسی هستند و باید سازوکار صدور مجوز برای آن‌ها در فرایند دیگری دنبال شود.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: این ایرادات در کمیسیون امور شوراها بررسی و مقرر شد به جای عضویت وزارت کشور در فرایند صدور مجوزها برای انجمن‌های تخصصی، از وزارتخانه صمت یا وزارتخانه‌های تخصصی مربوط به آن انجمن در جلسات صدور مجوز دعوت شود تا فرایند اعطای مجوز فعالیت به انجمن‌های تخصصی با دقت بالاتری پیگیری شود.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام