پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
چرخ بخش اعظم صنعت کشور بواسطه کارخانه‌های مادر استان مرکزی می چرخد
چرخ بخش اعظم صنعت کشور بواسطه کارخانه‌های مادر استان مرکزی می چرخد

 نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: چرخ بخش اعظم صنعت کشور بواسطه کارخانه‌های مادر استان مرکزی می چرخد.

محمد حسن آصفری روز شنبه ۶ آذر در جلسه هیئت رئیسه  فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با تشکل های کارگری و کارفرمایی استان مرکزی اظهار کرد: یکی از برنامه های فراکسیون کارگری سفرهای استانی است که از شب گذشته هیئت رئیسه این فراکسیون به استان مرکزی و شهر اراک سفر کرده اند تا بتوان در موضوعات مختلف دغدغه های کارگران و مجموعه های مختلف را دنبال کرد. امروز از چندین کارخانه اراک بازدید  و مسائل و موارد مطرح شد.

 

وی افزود: استان مرکزی یکی از قطب ها و پایتخت های صنعتی کشور است و چرخ بخش اعظمی از صنعت کشور به واسطه کارخانه های مادر استان می چرخد اما به دلیل تحریم ها و رعایت نشدن درست اصل ۴۴ و واگذاری کارخانه ها به کسانی که اهلیت واگذاری نداشتند، برخی از کارخانه ها دچار مشکل شدند و به تعطیلی و نیمه تعطیلی کشانده شدند وشرایط در برخی کارخانه ها مناسب نیست این در حالی است که اگر کارخانه ها از ظرفیت خود به خوبی استفاده کنند استان ظرفیت تامین کار برای استان های همجوار را نیز دارد.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: واردات کالاها و ماشین آلات دسته دوم راهسازی و واگن و مشکلات مالی کارخانه ها از دیگر مشکلات این مجموعه ها است لذا اگر تزریق مالی صورت گیرد و  از واردات جلوگیری شود چرخ صنعت بهتر می چرخد.کارخانه آذرآب ظرفیت بالایی در تولید محصولات خود دارد اما استفاده ای از این ظرفیت نمی شود و تنها ۵ درصد از ظرفیت ماشین آلات تولیدی آذرآب استفاده می شود این در حالی است که با استفاده از این ظرفیت از خروج بخشی از ارز در کشور جلوگیری خواهد شد.

 

آصفری گفت: مجلس در خصوص تعیین تکلیف قراردادهای موقت و مستقیم ورود کرده و توجه جدی به معیشت کارگری، تخصیص اعتبار لازم از سوی تامین اجتماعی و وزارت کار برای رفع مسائل درمانی و تلاش برای بهره مندی بیمه کارگران ساختمانی، اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان و پیگیری رفع جدی مشکل صدور ضمانت نامه بانکی، بازنشستگی کارگران و افزایش دستمزد کارگران و ارائه بسته معیشتی به این قشر دارد.

 

وی افزود: اگر به موضوع آذرآب پرداخته نشود وضعیت آن بدتر از هپکو خواهد شد لذا باید مشکلات این واحد رفع شود تا بتوان ضمانت نامه های بانکی دریافت کنند و کمیسیون کارگری در استانداری نیز باید فعال و مشکلات کارگران به ویژه کارگران هپکو و آذرآب و.. رفع شود.

 

علی زند، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی تعیین تکلیف قراردادهای موقت، ساماندهی معیشت کارگران، رسیدگی به موضوع مزد توافقی بدلیل تصاد آن با بند ۴ ماده ۴۳، لحاظ نظرات تشکل های کارگری در اصل سه جانبه گرایی، بررسی روش واگذاری، اختصاص اعتبار و نیروی انسانی لازم به استان و ... را از مسئولین استان خواستار شد.

 

غیاثی، دبیر خانه کارگر اراک نیز در این نشست به مواردی همچون اصلاح ماده ۵ قانون کارگران ساختمانی، اصلاح مدت زمان بازنشستگی کارگران ساختمانی و... پرداخت.

 

یعقوبی عضو شورای اسلامی کار آلومینیوم اراک نیز خارج کردن کارگر با زیرکانه ترین حالت از قانون کار و کارگر را بعنوان یک مشکل مطرح کرد و خواستار شد جلوی این معضل گرفته شود. تعیین تکلیف آندسازی کارخانه آلومینیوم موضوع دیگر مطرح شده از سوی وی بود.

 

ابتهی، رئیس کانون بازنشستگان اراک نیز  به مواردی همچون معیشت بازنشستگان و درمان این قشر به عنوان ارکان مهم خانواده ها اشاره کرد و گفت: با حذف دفترچه مشکلات زیادی برای مردم به وجود آمده از طرفی دائمی شدن متناسب سازی نیازمند پیگیری از سوی مجلس است.

 

میرناصری رئیس شورای کارگری شرکت هپکو نیز در این نشست افزود: کارگران استان مرکزی طی ۱۰ سال گذشته کارخانه های خود را حفظ کردند و در این چندساله مشکلات عحیب و غریبی ایجاد شد تا کارخانه ها تعطیل شوداما استان مرکزی اجازه این تعطیلی را نداد لذا توقع ما نگاه ویژه به کارگران در استان است. هپکو خط قرمز برای نظام است در نتیجه اگر بتوانیم هپکو را به حالت قبل برگردانیم میتوانیم امید از دست رفته مردم را به آنها بازگردانیم.

 

خلیلی، رئیس کانون کارفرمایی استان مرکزی نیز در این نشست اضافه کرد: دغدغه کارفرمایان مسائل اقتصادی است، کارفرمایان برای ورود کالا با مشکلات زیادی همراه هستند.

 

وی بیان کرد: کارفرما کارگر را جزو سرمایه خود می‌داند و نیاز است برای توسعه اقتصادی کشور، کارگر وکارفرما دست به دست هم دهند.

 

عسگری نماینده شرکت آذرآب نیز ادامه داد: امروز به درستی دشمن، کار و کارگر را هدف گرفته و وارد عرصه اقتصادی شده است، شرکت هایی از جمله آذرآب و هپکو و واگن پارس بعد از گذراندن مشکلات زیاد امروز توانستند به یک ثبات برسند.در حال حاضر تقاضا داریم مسائل و مشکلات شرکت آذرآب از جمله بدهی های شرکت مورد توجه قرار گیرد تا آذرآب دوباره با فاجعه مواجه نشود و بتواند حرکت رو به جلو داشته باشد.

 

امینی، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان مرکزی نیز بر رسیدگی به قراردادهای موقت و معیشت کارگران و دفاع از حق بازنشستگان تاکید کرد.

 

مستی، نماینده شورای کارگری ماشین سازی اراک به مواردی چون امنیت شغلی و مشکلات کارگری از نوع  قرارداد و میزان دستمزد و اختلاف پرداخت ها، تنظیم پرداخت حقوق از سوی پیمانکار اشاره کرد.

 

میرزایی نماینده کارگری جامعه کارگری ساوه نیز از فراکسیون کارگری مجلس خواست تا سفری به شهرستان ساوه داشته باشند.

وی کارگران را قشری مظلوم دانست و گفت: کارگران همیشه در اولویت آخر قرار دارند و قشر مظلومی هستند و این مهم در واکسیناسیون کرونا به خوبی مشهود بود.

 

پور وفایی رئیس شورای کارگری نورد آلومینیوم نیز در این نشست گفت: رفع مشکل کارفرمایان در دست دولت و مجلس است و رسالت کارگران خوب کار کردن است.

 

پور وفایی افزود: امروز اجرای قانون کار نیاز است نه اصلاح قانون کار و اگر از ظرفیت این قانون استفاده شود خیلی از مشکلات جامعه کارگری و کارفرمایی کشور حل می‌شود.انتظار است در بحث واگذاری‌ها توجه ویژه شود و کارخانه ها به افراد دارای اهلیت واگذار شود.

 

 


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام