پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
نماینده مردم اراک: طرح شفافیت مختص آرای نمایندگان نباشد
نماینده مردم اراک: طرح شفافیت مختص آرای نمایندگان نباشد

 نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شفافیت باید همه حوزه‌ها از جمله اموال املاک و حقوق دستگاه‌های مختلف را در بربگیرد و صرفا متخص آرای نمایندگان نباشد و در صورت رفع ایرادات می‌تواند پاسخگوی خلاء‌ها در این حوزه باشد.

«محمد حسن آصفری» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با تشریح طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: این طرح ایراداتی دارد و شفافیت باید همه حوزه‌ها از جمله اموال، املاک و دریافت حقوق را دربرگیرد و مختص آرای نمایندگان نباشد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه طرح شفافیت باید در همه ارکان نظام باشد گفت: اگرچه مجلس این طرح را از خود شروع  کرده، اما همه دستگاه‌های اداری کشور باید به سمت شفاف سازی بروند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان داشت: اگر این طرح در کنار مجلس، همه دستگاه‌ها دولتی را شامل شود، می تواند به قانون جامع و کاملی  تبدیل شود. وزارتخانه‌ها، هیات وزیران،  کمیسیون‌های داخلی وزراتخانه‌ها، شورای نگهبان، مجلس خبرگان، شورای شهر، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی باید به سمت شفافیت بروند تا مردم از تصمیمات آنها در مورد مسائل جاری کشور آگاه شوند.

آصفری گفت: مردم نامحرم نیستند باید از آرای مسوولان در خصوص موضوعات مهم آگاه باشند و باید این آگاهی در همه حوزه‌ها فراگیر شود مگر در موضوعاتی که در طبقه بندی بکلی سری و خیلی محرمانه  قرار دارند.

وی با تشریح برخی اشکالات این طرح گفت: روزهای آینده طرح رتبه بندی معلمان در مجلس مطرح می شود اکثریت نمایندگان از وضعیت منابع مالی دولت اطلاع دارند از سوی دیگر توقع معلمان این است که ۸۰درصد به نسبت حقوق اساتید دانشگاه حقوق دریافت کنند این طرح بار مالی زیادی برای دولت دارد و عملا در این شرایط  امکان پرداخت آن وجود  ندارد اگر در این موضوع نماینده‌ای نظر مخالف دهد ممکن است در حوزه انتخابیه خود دچار مشکلاتی شود.

نماینده مردم اراک در ذکر مورد دیگری بیان داشت: طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی  هم از جمله مواردی است که شفافیت آرای نمایندگان را با مشکل مواجه می‌کند، زیرا در این طرح برخی از توقعات مردم به گونه دیگری است و نماینده هم  در برابر مسوولیت خود سوگند یاد  کرده و ممکن است در اینجا نوعی تعارض پیش بیاید.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اضافه کرد: شفافیت آرای نمایندگان در همه حوزه‌ها خوب نیست و در برخی از حوزه‌ها می‌تواند، مبتنی بر تهدید بوده و در برخی حوزه ها هم ممکن است دستاورد مثبتی برای جامعه داشته باشد.

آصفری شروع طرح شفافیت و تبدیل آن به قانون در حوزه‌های تصمیم گیری را مهم و مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر ملت ایران در مساله برجام می‌دانستند  که مخالفان و موافقان چه کسانی هستند این آگاهی برای جامعه مثبت بود، اما موضوعی که می‌تواند برای کشور بار مالی داشته باشد و موافقان و مخالفانی دارد، شاید شفافیت درباره آن چندان به مصلحت کشور نباشد.

 وی با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری در دو استان کشورگفت: در روزهای اخیر این لایحه در مجلس بررسی شد و نمایندگان با آن مخالفت کردند. نماینده برای اینکه به حوزه انتخابیه خود بگوید که برای ایجاد منطقه آزاد تجاری این اقدام را انجام داده، حاضر است تلاش جدی برای تصویب این طرح یا لایحه انجام دهد، اما با چه قیمتی ؟ نباید کشور پایگاه واردات کالاهای بی کیفیت چینی شده و تولید کننده‌های داخلی را تضعیف کند.

نماینده مردم اراک تاکید کرد: جامعه ما هنوز به جایگاه و شرایط نرسیده است که بخواهیم شفافیت آرای نمایندگان را در همه  حوزه‌ها بیان کنیم، در عین حال شفافیت در مجلس در این موضوعات که مردم بدانند نماینده حوزه انتخابیه خود در کمیسیون‌ها و صحن علنی شرکت می‌کند و دارای چه نظر و دیدگاهی است، مهم و مثبت است.

وی با بیان اینکه طرح شفافیت آرای نمایندگان نیاز به بررسی بیشتری دارد، گفت: اگر ایرادات این طرح رفع و اصلاح شود می‌تواند با تبدیل شدن به قانون پاسخگوی برخی خلاء‌ها در این حوزه باشد.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام