پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
میزان تطبیق برنامه وزرای پیشنهادی با قانون اساسی در گزارش کمیسیون ها دیده نشده است
میزان تطبیق برنامه وزرای پیشنهادی با قانون اساسی در گزارش کمیسیون ها دیده نشده است

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس گفت: متاسفانه از روز اول بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، در هیچکدام از گزارشات کمیسیون ها به تطبیق برنامه ها با قانون اساسی که فصل الخطاب محسوب می شود، اشاره نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن آصفری در نشست علنی امروز (دوشنبه اول شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 28 و 29 این قانون گفت: در ماده 202 آیین نامه داخلی نیز به صراحت آمده است که کمیسیون های تخصصی و غیرتخصصی پس از نشست با وزرای پیشنهادی موظف هستند بعد از بررسی صلاحیت، انطباق مدارک و برنامه ها و تطبیق آن با اسناد بالادستی، ظرف یک هفته گزارش خود را به هیات رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت موافقان و مخالفان توسط سخنگو قرائت می شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه از روز اول بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، در هیچکدام از گزارشات کمیسیون ها به تطبیق برنامه ها با قانون اساسی که فصل الخطاب محسوب می شود، اشاره نشده است، ادامه داد: گزارش کمیسیون های تخصصی باید چاپ شود و در اختیار نمایندگان قرار گیرد، اما اعلام می شود که در سامانه بازگذاری شده است.

وی با تاکید بر اینکه در اصل 28 و 29 قانون اساسی وزیر پیشنهادی باید اعلام کند برنامه وی برای عمل در چارچوب قانون اساسی چیست، عنوان کرد: درخواست دارم در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی بعدی، گزارش کمیسیون های تخصصی چاپ شود تا مشخص شود که برنامه وزرا مطابق قانون اساسی است یا خیر. باید بدانیم که آیا وزرای پیشنهادی قانون اساسی، برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی را مطالعه کرده اند یا نه.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: اگر شما دقت کنید بر روی سامانه به صورت دقیق گزارش کمیسیون های اصلی و فرعی با رعایت نکاتی که در ماده 202 آیین نامه داخلی وجود دارد و مدنظر شما است، ارائه شده و سوابق و برنامه ها کاملا با اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و سیاست های کلان جمع بندی شده و میزان انطباق در گزارش ها آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی از نمایندگان درخصوص اعلام اینکه برنامه های وزرای پیشنهادی در گزارش کمیسیون مورد قبول قرار گرفته یا خیر، انتقاد داشتند. این موضوع در سامانه آمده است که در گزارش مکتوب کمیسیون ها قرائت نشود./


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام