پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
آمریکایی‌ها بعد از قانون لغو تحریم‌ها پیشنهاد حذف 1100 تحریم بی اثر را ارائه دادند
آمریکایی‌ها بعد از قانون لغو تحریم‌ها پیشنهاد حذف 1100 تحریم بی اثر را ارائه دادند

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه پیش نویس طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم در شورایعالی امنیت ملی تدوین شده است، از پیشنهاد آمریکایی‌ها برای لغو 1100 تحریم بعد تصویب و قانون شدن این طرح خبر داد.

محمدحسن آصفری نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارنظر اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه مصوبه مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث عدم حذف تحریم‌ها در پایان سال گذشته شده است، اظهار داشت: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، دولت را ملزم به غنی‌سازی 20 درصد کرد که بایستی بدون فوت وقت اجرایی می شد. همچنین اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هم کنار گذاشته شد؛ این کار سبب شد که طرف مقابل متوجه جدی بودن مجلس شورای اسلامی و حاکمیت جمهوری اسلامی  نسبت به اجرایی شدن تعهدات غربی‌ها در برجام شود.

وی افزود: در مجلس نهم اعتراضات جدی نسبت به برجام وجود داشت و بارها نمایندگان اعلام کردند که دولت نسبت به این موضوع خوش‌بینی شدیدی دارد و نبایستی به غرب اعتماد می‌کردیم و ضمن ارائه هشدارهای لازم خواستار تضمین بیشتر از طرف‌های غربی شدیم.

 نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور تصریح کرد: در مجلس نهم اعلام کردیم که باید تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر متناظر باشد و در مقابل هر گونه راستی‌آزمایی ما و لغو تحریم‌های چهارگانه (اعم از تحریم‌های اروپا، تحریم‌های کنگره آمریکا، تحریم‌های دولت آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل) داشته باشد. اما متأسفانه دولت چنین کاری را انجام نداده است؛ این در حالی است که اکثر نمایندگان مجلس دهم وکیل الدوله بودند و آنها این موضوع را خیلی پیگیری نکردند؛ با آنکه دُرّ گرانبهایی را به کشورهای 5+1 داده بودیم اما آنها حتی حاضر نشدند یک جنس کریستال و بلورین به ایران بدهند و فقط به ارائه یک قاشق خالی بسنده کردند.

آصفری گفت: نمایندگان مجلس یازدهم متعهد بودند که بایستی خواسته ملت ایران از طرف‌های غربی گرفته شود به همین دلیل با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی و رؤسای قوه قضاییه، مقننه و همه فرماندهان عالی نیروهای مسلح طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران تدوین شد که البته پیش‌نویس آن توسط شورایعالی امنیت ملی تهیه شده بود و در نهایت هم به تصویب نمایندگان مجلس رسید و تبدیل به قانون شد که در همان ساعت اولیه قانونی شدن این طرح دولت با این مصوبه مجلس مخالفت کرد و معتقد بود که اگر ساکت بنشینم و اقدامی نکنیم و کارها به صورت حلزونی انجام شود آمریکایی‌ها حاضر به اجرای تعهدات خود خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: روحانی قبل از سال 92 دو وعده را به ملت ایران داد و اعلام کرد من در دولتم آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنم که مردم نیازی به 45 هزار نو 500 تومان را نداشته باشند چرا که من فن مذاکره با دنیا را می‌دانم و می‌توانم تحریم‌ها را با مذاکره با آمریکایی‌ها لغو کنیم اما علی‌رغم گذشت هشت سال از دولتش بر تعهدات تحریم‌ها افزوده شده است.

نماینده اراک در مجلس اظهار داشت: روحانی نتوانست در طول هفت سال طرف غربی را وادار کند که حداقل یک یا دو مورد از تحریم‌ها را بردارد اما با مصوبه مجلس، غربی‌ها متعهد شده و اعلام کردند که حاضرند 1100 مورد از تحریم‌ها را بردارند اما ما بررسی کردیم و متوجه شدیم که این تحریم‌ها اثرگذار نبود و مهم نیستند و برای ما لغو تحریم‌های فروش نفت، بیمه کشتیرانی و نفتکش‌ها، سوئیفت و ارتباط اقتصادی با کشورهای مختلف مهم بود که اعلام کردیم باید برای لغو تحریم‌ها مجوز کنگره و سنای آمریکا هم دریافت شود و سپس آنها برای مذاکره مجدد با ما گرد یک میز بنشینند.

وی افزود: روحانی به جای حمله به مجلس درباره کارنامه‌ خود و اجرای وعده‌هایش بگوید و بگوید سرانجام وعده‌های او چرا پوچ شده است؛ به نظر می‌رسد روحانی دنبال متهم می‌گردد و بگوید که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث عدم لغو تحریم‌ها شده است در حالیکه من معتقدم که اگر این طرح دو سال پیش مصوب شده بود امروز مطمئناً‌ طرف آمریکایی همه تحریم‌ها را برداشته بود.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام