پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
مشکل بسیاری از صنایع تهیه مواد اولیه‌ تولید داخلی است
مشکل بسیاری از صنایع تهیه مواد اولیه‌ تولید داخلی است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس با بیان اینکه "مشکل بسیاری از صنایع تهیه مواد اولیه‌ای است که در داخل تولید می شود" گفت: تولیدکنندگان مواد اولیه باید ابتدا به نیاز صنایع داخلی توجه داشته باشند.  

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، محمدحسن آصفری عصر امروز در کارگروه تحقق شعار سال در استان مرکزی با اشاره به ضرورت  تحقق تولید و رفع موانع و پشتیبانی از آن اظهار داشت: در میان نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های استان کسی نیست که دغدغه اجرایی عملیاتی شدن شعار سال و فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی را نداشته باشد و اگر بخواهیم تیم مذاکره کننده در عرصه بین‌الملل و در پشت میز مذاکرات مدافع حقوق مردم باشد و آسیب‌های اجتماعی رفع شود باید به تولید توجه بسیار زیادی داشت.

آصفری افزود: تمامی موارد مطرح شده در این نشست از طریق کمیسیون ها و وزرای مربوطه پیگیری خواهد شد. افزایش هزینه گاز مشکلی جدی است و نیاز است اصلاحی در این زمینه انجام گیرد.

وی اضافه کرد: اشکالی ندارد اگر یک نفر بتواند از راه درست و ثروت مشروع زندگی و امکانات خوبی داشته باشد، اگر بخواهیم مانع سوءاستفاده و رانت خواری شویم باید یک شفافیت در برنامه های تولیدی وجود داشته باشد تا هر فردی با هر سلیقه و سرمایه ای بتواند مشکلات و مسائل کشور که در راس آن تولید و اشتغال قراردارد را حل کند.

آصفری تصریح کرد: با ایجاد شغل در جامعه بسیاری از مسائل و مشکلات حل خواهد شد، تولید می تواند امنیت ملی را فراهم کند و از طرفی گردش چرخ صنعت و تولید، مردم را نیز امیدوارتر خواهد کرد و زمانی که رهبر معظم انقلاب فرمانی را تحت عنوان شعار سال اعلام و بر آن تاکید می‌فرمایند مدیران دستگاه ها باید از این فرمان به عنوان نقشه راه استفاده کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین نیاز نیست که همه مدیران با اشتغال و تولید مرتبط باشند بلکه همه مدیران در هر حوزه و قشری باید در این مسیر حرکت کنند.

وی بیان کرد: بارها گفته شده که مواد اولیه تولیدی در کشور ابتدا در اختیار صنایع داخلی گذاشته شود تا  بتوان صنایع داخلی را احیا و بسیاری مشکلات در این حوزه را رفع کرد. مشکل بسیاری از صنایع تهیه مواد اولیه ای است که در داخل تولید می شود، اما متاسفانه به سبب نرخ ارز ، اولویت با صادرات است.

آصفری خاطرنشان کرد: هر چند لزوم حضور در عرصه بین‌الملل و افزایش ارزش پول ملی کشور، صادرات است اما نباید به صورت خام فروشی صادرات را انجام داد، تولیدکنندگان مواد اولیه باید ابتدا باید به نیاز صنایع داخلی توجه داشته باشند و پس از تامین نیاز صنایع داخل کشور به امر صادرات بپردازند.

وی ادامه داد: کشاورزان در مورد تامین نهاده مشکل جدی دارند، این مهم نیازمند تدبیر و چاره اندیشی است که جدا از قیمت بالای تامین نهاده، حداقل این نهاده به دست تولیدکنندگان برسد، همچنین خاموشی‌های صنایع باید با برنامه ریزی و آگاهی قبلی انجام شود تا صنایع دچار خسارت تجهیزات و تولید نشوند، خاموشی ها نباید به قیمت بروز مشکل برای تولیدکننده، تمام شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی برضرورت همراهی تمام دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: همسویی و هم‌افزایی دستگاه های مرتبط باید مبتنی بر اولویت دادن به تولید به عنوان تنها راه برون رفت از چالش ها باشد. باید بتوان از ظرفیت‌ها و امکانات موجود استفاده بهینه داشت به ویژه اینکه استان مرکزی نیز ظرفیت‌های زیادی در صنعت و کشاورزی دارد که با استفاده از همین ظرفیت‌ها استان می‌تواند عنوان پایتخت صنعتی را مجددا کسب کند اما در حال حاضر این جایگاه در حال از دست رفتن است.

آصفری خاطرنشان کرد: دو خطه شدن ریل راه آهن و توسعه و تجهیز فرودگاه و توجه به سایر ظرفیت‌ها می‌تواند استان را در صادرات و توسعه صنعت پیش ببرد. ظرفیت‌های استان مرکزی نباید نادیده گرفته شود. لازمه تحقق شعار سال برگزاری نشست‌ها و جلسات نیست بلکه لازمه آن حضور میدانی و کار جهادی است.

وی ادامه داد: در راستای رفع مشکل کمبود نقدینگی، استانداری باید بانک‌ها را ملزم کند که گزارش سهم استان را از اعتبارات و بودجه تصویب شده ارائه دهند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بیان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی از صنایعی که با مشکل تامین مواد اولیه تولیدی در داخل کشور مواجه هستند ارائه دهند تا بررسی لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: در صورتی که صنایع نتوانسته اند مطالبات خود را از دولت دریافت کنند، موارد اعلام شود تا از وزرای مربوطه پیگیری شود. تسهیلات بانک‌های تخصصی در استان باید شناسایی و اقداماتی که سوی بانک‌ها صورت گرفته مشخص شود که البته این بانک‌ها اقدامات قابل توجهی داشته‌اند.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام