پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
هشت هزار میلیارد تومان یارانه برای بخش کشاورزی پیش بینی شده است
هشت هزار میلیارد تومان یارانه برای بخش کشاورزی پیش بینی شده است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی برای سال ۱۴۰۰ هشت هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب یارانه برای واردات علوفه، ذرت و نهاده‌های دامی پیش بینی کرده است.

محمدحسن آصفری روز چهارشنبه در نشست تخصصی فراکسیون اتحاد برای توسعه پایدار در اراک افزود: مجلس این پیش بینی را در شرایط حساس اقتصادی انجام داده تا دولت بتواند بخشی از مشکلات بهره برداران دامداران، کشاورزان و باغداران را برطرف کند.

وی اظهار داشت: مجلس آمادگی دارد هر زمان که نیاز به اصلاح بودجه وجود داشته باشد، همکاری لازم را با دولت داشته باشد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: امید است در دولت جدید مشکلات حل شود هرچند نمی‌توان خیلی به رفع همه مشکلات امید داشت اما با داشتن برنامه و نگاه تخصصی مجلس در انتخاب وزرا می‌توان به بهبود وضعیت کمک کرد.

آصفری افزود: باید در هنگام رای اعتماد به وزیران، وزرای تخصصی و کاردان را انتخاب کرد.

وی اظهار داشت: رییس جمهور سیزدهم یک کابینه قوی و توانمند معرفی کند که همانند شهید سلیمانی میز را رها کند و در دل جامعه مشکلات را لمس و برای رفع نواقص برنامه داشته باشد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: نبود مهندسی کشاورزی در بخش کشاورزی کشور مشکل کنونی است که اگر اطلس کشاورزی به صورت دقیق و عملیاتی انجام شود با توجه به ظرفیت‌ها هم می‌توان درآمدزدایی داشت و هم مشکل اشتغال را رفع کرد.

آصفری افزود: کشاورزی را نمی‌توان با دستورالعمل و بخش نامه اداره کرد این مهم نیازمند به تدبیر دارد و باید با شناخت ظرفیت‌ها و درک لازم از وضعیت بخش کشاورزی این بخش را توسعه داد.

رئیس فراکسیون اتحاد برای توسعه پایدار نیز گفت: لازم است دولت با تدبیر لازم در موضوع ارز از آسیب به بخش کشاورزی جلوگیری کند و اجازه ندهد این بخش مهم کشور بیش از این دچار خسارت شود.

«محمد صادقی» افزود: لازم است مجلس انقلابی در همراهی با مردم بیش از گذشته وارد عرصه شود و همسو با بهره برداران بخش کشاورزی برای احقاق حقوق آنان بکوشد.

وی اظهار داشت: انتظار از مجلس شورای اسلامی است این است که با انتخاب وزرا متخصص از خون شهدا دفاع کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی هم گفت: این استان علاوه بر صنعت در بخش کشاورزی در حجم تولید محصولات کشاورزی جایگاه مناسبی در بین سایر استان‌ها دارد.

«مجید آنجفی» افزود: استان مرکزی سالانه ۵۰۰ هزار تن محصولات دامی، ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی و ۴۵۰ هزار تن گندم تولید می‌کند و دومین تولید کننده انار کشور است.

وی اظهار داشت: نرخ دستوری در بخش اقتصادی و به ویژه کشاورزی ایجاد کننده مشکل است و حل کننده موانع نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: سیاست قیمت گذاری برای گوشت مرغ سیاست درستی نیست و سیاست‌هایی که باعث تقابل با تشکل‌ها شود، نتیجه بخش نخواهد بود و استان مرکزی تلاش کرد از قیمت دستوری که منجر به تشکیل صف برای تهیه گوشت مرغ شد، تبعیت نکند.

آنجفی افزود: بزرگترین چالش در سال‌های اخیر ارز دولتی بوده که نه مردم و نه تولید کننده از ارز دولتی نفعی نبرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گفت: تنها راه حل مشکلات، احقاق حق برای ایجاد اقتصاد مولد است و در صورتی که بخش کشاورزی با برنامه باشد سایر بخش‌ها نیز می‌تواند با هم افزایی به توسعه برسد.

«ناصر بیگی» افزود: برای حفظ تولید، تجارت و هدایت اقتصاد باید مدیریت اصولی انجام شود و از ظرفیت نهاده‌های در انبار بنادر با هدف کمک به معیشت جامعه استفاده کرد.

وی اظهار داشت: کمیسیون کشاورزی و اتاق بازرگانی ایران برای مدیریت شایسته مسئولان را همراهی می‌کنند.

وی گفت: کشاورزی از هر بخش دیگری مظلوم تر است و بهره برداران این بخش با زحمتی که متحمل می‌شوند کمترین منفعت را می‌برند.

بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.
استان با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه‌ای در بخش دامداری کشور نیز برخوردار است.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام