پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
اعطای رانت خوراک به پتروشیمی‌ها موجب تشدید کسری بودجه می‌شود
اعطای رانت خوراک به پتروشیمی‌ها موجب تشدید کسری بودجه می‌شود

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: هر چه ما هزینه پتروشیمی‌ها را با رانت خوراک پایین بیاوریم سبب می‌شود که کسری بودجه دولت بیشتر شود.

محمدحسن آصفری در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به رانت خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بیان کرد: سهام عمده صنایع پتروشیمی در اختیار بخش خصوصی است، اینکه خوراک گازی را که برای مردم است به این واحدها ارزان بفروشیم، درست نیست.

وی اظهار کرد: گاز متعلق به عموم مردم است و باید با قیمت تمام شده در اختیار پتروشیمی ها قرار بگیرد. نباید اجازه دهند که صنایع از رانت نفوذ خودشان در بعضی از لابی‌های دولت و مجلس استفاده کنند و به آنها مفت‌فروشی شود و گاز با قیمت ارزان به آنها داده شود.

آصفری گفت: قیمت ارزان سبب شده است که متاسفانه در زمینه بهینه‌سازی انرژی بسیار بد عمل کنیم و وضعیت نامناسبی در شدت مصرف انرژی داشته باشیم و طرح‌های بهینه سازی مصرف نیز به دلیل قیمت ارزان، صرفه اقتصادی ندارند که در صورت واقعی شدن و حذف رانت خوراک، این طرح‌ها با استقبال مواجه خواهند شد.

نماینده مردم اراک در مجلس تاکید کرد: هر چه ما هزینه پتروشیمی‌ها را با رانت خوراک پایین بیاوریم سبب می‌شود که کسری بودجه دولت بیشتر، منابع در دسترس دولت کمتر و پروژه‌های عمرانی، اجرایی و عملیاتی نشود و کند پیش برود.

وی افزود: با این اقدامات آن توقعاتی که مردم در توسعه و‌ پیشرفت دارند برآورده نمی‌شود و تسهیلات ازدواج، اشتغال و مسکن را نمی‌توانیم به مردم بدهیم. منابع این درآمدها با واقعی شدن قیمت سوخت رقم می‌ خورد.

آصفری اضافه کرد: جریانات مرتبط با پتروشیمی هم در دولت و هم در مجلس در ایام بودجه تلاش می‌کنند که هزینه‌هایشان را پایین بیاورند و از رانت خودشان استفاده می‌کنند که هزینه های مصرف خوراک خودشان را پایین بیاورند.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام