پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
شناسایی دقیق درآمد افراد و جلوگیری از فرار مالیاتی با سامانه مودیان/ پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم
شناسایی دقیق درآمد افراد و جلوگیری از فرار مالیاتی با سامانه مودیان/ پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم

نماینده مردم اراک،خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ملاک اخذ مالیات در سامانه مودیان درآمد واقعی افراد خواهد بود، گفت: دولت با ایجاد سامانه مودیان، افرادی را که درآمدهای چشمگیر و فرار مالیاتی دارند، را شناسایی می‌کند و برای اخذ مالیات واقعی سراغ این‌ها می‌رود.

«محمدحسن آصفری» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در مورد سامانه مودیان، اظهار کرد: رونمایی از سامانه مودیان مالیاتی کار بسیار ارزشمندی است که می‌تواند جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد و شفافیت را در دریافت و پرداخت‌ها ایجاد کند و مردم را به قوانین مالیاتی و نسبت به حقوق خودشان بیشتر آشنا کند.

وی افزود: مردم با این سامانه می‌توانند در جریان این باشند که به چه کالاهای  مالیات تعلق می‌گیرد و مالیاتی که باید پرداخت کنند، چه میزان است.

نایب رییس کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: این سامانه باعث می‌شود اگر خدای‌ناکرده کسانی در جایگاه و پست‌شان بخواهند از کسبه و تولیدکننده‌ای سوءاستفاده کنند، جلوی‌شان گرفته شود. در واقع با این سامانه تخلفات اداری کاهش می‌یابد، مردم به حقوقشان آشنا می‌شوند و نسبت به اینکه باید در چه زمانی نسبت به پرداخت‌های خودشان اقدام کنند و چه میزان مالیات پرداخت کنند آشنا می‌شوند.

آصفری با بیان اینکه این سامانه مهم‌ترین اقدام در جهت هوشمند کردن جامعه در راستای اینکه به حقوق خودشان آشنا شوند، است، گفت: مالیات باید به‌گونه‌ای باشد که بر سود و درآمد افراد وضع شود نه اینکه بر سرمایه افراد باشد، مثلاً اینکه طرف خانه یا ماشین دارد و از آنها استفاده می‌کند، بعضاً مالیات بدهد یا به حساب‌های بانکی مردم مالیات وضع شود، غیر از ایجاد تورم، گلایه‌مند و ناراضی کردن مردم، چیز دیگری ندارد.

وی گفت: دولت با ایجاد سامانه مودیان، افرادی را که درآمدهای چشمگیر و فرار مالیاتی دارند، را شناسایی می‌کند و برای اخذ مالیات واقعی به سراغ اینها می‌رود. ملاک اخذ مالیات در سامانه مودیان درآمد واقعی افراد خواهد بود و تراکنش نخواهد بود. اینکه بخواهیم از تراکنش افراد مالیات اخذ کنیم درست نیست زیرا ممکن است این تراکنش بابت موسسه خیریه یا طلبی از یک نفر باشد. اگر این‌گونه عمل شود اعتماد مردم نسبت به امور مالیاتی کاهش می‌یابد. هدف ما باید برگردان این اعتماد به سازمان مالیاتی باشد.

نماینده مردم در مجلس خاطرنشان کرد: با اقداماتی که در سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود، می‌توان اعتماد مردم به حوزه‌های مالیاتی را بیشتر کرد. کسبه‌ای که دو سال در پی کرونا متضرر شدند، امروز می‌خواستند نفسی بکشد و نباید با مبالغ هنگفت مالیاتی مواجه شوند. ما به‌جای افزایش مالیات باید پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم و مواردی که فرار مالیاتی است‌ را شناسایی کنیم.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام