پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری

پایگاه اطلاع رسانی محمدحسن آصفری
آصفری:
در برابر تولید دانش بنیان، مدیران مزاحم داریم نه قوانین مزاحم
در برابر تولید دانش بنیان، مدیران مزاحم داریم نه قوانین مزاحم

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق شعار سال با عنوان تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، قوانین مزاحم و دست و پاگیری وجود ندارد بلکه این مدیران مزاحم هستند که باید حذف شوند تا شعار سال با کار جهادی محقق شود.

محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با ایسنا به تشریح وضعیت استان مرکزی در حوزه تولید دانش بنیان پرداخت و اظهار کرد: استان مرکزی یک استان صنعتی و برخوردار از منابع معدنی است و در حوزه کشاورزی نیز جایگاه خوبی در کشور دارد و این پتانسیل‌ها مزیت خوبی برای فعالیت در حوزه تولید دانش بنیان به شمار می‌رود.

وی افزود: فعالیت صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، پالایشگاه، آلومینیوم سازی و دیگر صنایع مادر فعال در استان مرکزی می‌تواند ظرفیتی برای فعالیت در حوزه دانش بنیان باشد به گونه‌ای ‌که مواد خام صنایع مادر استان در اختیار مجموعه‌های تولیدی قرار بگیرد که دارای ایده‌های دانش بنیان هستند تا بجای خام فروشی، مواد خام تبدیل به کالاهایی شود که برای کشور ارزآوری داشته باشد.

این نماینده مردم در خانه ملت گفت: وقتی تولید دانش بنیان در کشور شکل نگیرد خام فروشی رواج خواهد یافت. در این شرایط باید مواد خام به خارج ارسال و در عوض کالاهای مورد نیازی که می‌تواند با بهره گیری از دانش و توان ملی در کشور تولید کرد را وارد کرد و موجب خروج ارز از کشور شد.

وی به مزیت استان مرکزی در حوزه کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: استان مرکزی قطب کشاورزی و دامپروری ایران است و با توجه به محدودیت منابع آبی باید بستر کشت محصولات با نیاز آبی کمتر در سایه بهره گیری از توانمندی دانش بنیان را در این استان فراهم کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا قوانین موجود در  حوزه تولید دانش بنیان کافی و راهگشا هستند، گفت: بعید بدانم که قوانین مزاحمی در مسیر تولیددانش بنیان در کشور وجود داشته باشد، این مدیران مزاحم هستند که مانند مانع بزرگی پیش روی توسعه تولید دانش بنیان قرار دارند. باید مدیران مزاحم از سر راه برداشته شوند و افرادی مسئولیت بپذیرند که معتقد به تولید دانش‌بنیان باشند تا سیاست‌های اجرایی شدن تولیدات مبتنی بر دانش و فناوری به درستی عملیاتی شود.

وی افزود: برای اینکه چالش‌هایی مثل واردات بی رویه و قاچاق کالا و رانت های مواد اولیه و ... در مسیر تولید دانش بنیان مانع ایجاد نکنند باید با متخلفین برخورد قانونی کرد تا به تولید ضربه نخورد. تقویت بعد نظارتی می‌تواند تولیدکنندگان داخلی را ملزم به تولید کالای با کیفیت کند و منجر به کاهش قیمت تمام شده محصولات داخلی شده و رقابت پذیر شوند.

آصفری تصریح کرد: ارزان بودن کالای قاچاق از مهمترین دلایل روی آوردن مردم به خرید کالای قاچاق است و باید با ارتقای کیفیت کالای تولید داخل و کاهش قیمت آن، مانع از ورود کالای قاچاق به داخل کشور شد که لازمه آن تقویت تولید دانش بنیان است.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام